FORUMUL ELECTRONISTILOR

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
2mega
2mega
Banat
LOCATIE LOCATIE : Brasov
PROFESIE : electronist de tip industrial

#21in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Sam Apr 21, 2018 6:52 pm
Bine vam regasit dupa un timp de lipsa la subiectul meu deschis. Va rog sa ma scuzati pentru inactivitatea mea pe acest subiect,dar firma la care lucrez face o noua tehnologizare la utilajele vechi,si am fost foarte mult solicitat ne mai avand timp si volum de munca si pentru alte activitati.Am incercat aplicatia cu led la pinul 4 dar nu functioneaza,defectul se manifesta la fel,ramane sa o aplic si pe pinul 10.Va rog,din lipsa de timp nu am mai postat.Va multumesc de intelegere,cu respect fata de d-tra sunny

Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator
LOCATIE LOCATIE : TARGOVISTE
PROFESIE : PASIUNE

#22in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Sam Apr 21, 2018 9:15 pm
Ok,am inteles !
Nu sant probleme,dar e bine ca ne-ati raspuns ca sa mai stim si noi despre ce mai este vorba. sunny

O seara minunata va doresc !

Administrator
2mega
2mega
Banat

#23in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Lun Apr 23, 2018 1:43 pm
Am pus in aplicare metoda cu led la pin4 si la pin10 dar defectul persista.Cand am testat lampile cu sursa externa,aceasta nu are protectie.Exista o metoda si de a inlocui lampa pentru moment?.Poate asa depistez daca una din ele este foarte comsumata. Multumesc

paul00
paul00
Membru
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : electronist

#24in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Lun Apr 23, 2018 1:54 pm
Daca imi aduc bine aminte la modelul asta de display sunt probleme cu lampile,mai exact capatul la care sunt legate impreuna ,oxideaza si nu mai fac contact mereu.Desfa displayul ca sa te convingi

2mega
2mega
Banat

#25in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Lun Apr 23, 2018 3:03 pm
Multumesc d-le paul00,aveti dreptate ca GND lampilor erau strinse intre un suport de plastic cu un holsurub.Am facut o modificare cu surub si piulita.Acum revin cu o noua constatare:ledul cuplat la pin4 sta aprins constant,si la pin 10 se aprinde cand lampile se sting.D-tra ca meseriasi santeti in masura sa va dati un verdict.Cu multe multumiri. sunny

mesersmith
mesersmith
Administrator
LOCATIE LOCATIE : Calarasi
PROFESIE : Electronist, programator baze de date

#26in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Lun Apr 23, 2018 3:24 pm
Pai daca ai rezolvat problema cu lampile, obligatoriu scoti ledul. Daca nu mai ai probleme, ar trebui sa-ti functioneze corect.

Cu stima, Marius.            Centru reparatii electronice-Calarasi
____________________________ Facebook______________________________
2mega
2mega
Banat

#27in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Lun Apr 23, 2018 3:48 pm
D-le Marius va multumesc pentru raspuns,dar nu ati inteles ce iam relatat d-nului paul00.Defectul se manifesta relatat in postul 25,multumesc si va inteleg.

mesersmith
mesersmith
Administrator

#28in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Lun Apr 23, 2018 4:02 pm
Pai nu stiu de ce trebuie sau cu ce trebuie sa ma intelegi.
Exact postul ala l-am citit. Adica inteleg din el ca ai avut o problema la masa lampilor, pe care inteleg ca ai rezolvat-o. Colegul Paul ti-a sugerat sa desfaci display-ul si eu am presupus ca asa ai facut si ca ai rezolvat problema lampilor. De aceea ti-am spus sa scoti ledul. Acel led scoate protectia, protectie ce intervine numai atunci cand este o problema pe lampi.

2mega
2mega
Banat

#29in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Lun Apr 23, 2018 6:34 pm
.Acum revin cu o noua constatare:ledul cuplat la pin4 sta aprins constant,si la pin 10 se aprinde cand lampile se sting.D-tra ca meseriasi santeti in masura sa va dati un verdict.Cu multe multumiri. sunny
Cam asta era mesajul meu in 25 post,dar defectul persista.Daca nu pot fi inteles va rog sa ma scuzati,si daca nu mai poate continua,va rog sal inchideti.CU STIMA PENTRU D-TRA.

mesersmith
mesersmith
Administrator

#30in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Lun Apr 23, 2018 7:03 pm
Dintr-un motiv pe care nu reusesc sa-l inteleg, esti mereu iritat. Pierderea nu este a mea.
Inainte de expunerea ta cu led-ul, ai spus ca ai facut nu stiu ce modificare la masa lampilor. Din aceasta propozitie, orice om care stapaneste bine limba romana, intelege ca ai gasit o problema la lampi si ca ai rezolvat-o.
Nu prea aveam de unde sa inteleg ca defectul persista.
Oricum, exprimarea ta este destul de...altfel.
Dar ma rog, daca tu vrei sa se inchida topicul, o sa-l inchida Florin deseara.

Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator

#31in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Lun Apr 23, 2018 7:09 pm
Eu unul a-si zice totusi sa mai asteptati si alte raspunsuri de la alti userii...sau poate chiar de la fontadori .
Adica sa nu dam repede cu inchisul subiectului ...totusi poate gasiti vreo rezolvare.

Sau daca chiar doriti sa vi se inchida subiectul,atunci o sa se inchida diseara pe la ora 23 ca un subiect nerezolvat .

Administrator
2mega
2mega
Banat

#32in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Mier Apr 25, 2018 10:58 pm
Domnilor ce pot sa va mai zic,sunt un pic cam stresat din cauza serviciului,aici cu rezolvarea subiectului poate scriu un pic mai vag.Cand am scris ca sa mi se inchida postul,am facuto ca sa nu va mai stresez.Eu oricum va multumesc foarte mult ce ati facut pana acum pentru mine,si ca ati fost ingaduitori.Si daca imi permiteti,am sa va relatez ultimele actiuni facute de mine pe modulul invertor ccfl.Am primit doua variante cu ledul,una este pe pin 4 care ledul sta aprins continuu,si alta este pe pin 10 care ledul se aprinde de cateori se sting lampile fara sa fac o actiune manuala sau cu telecomanda.(deci defectul cu lampile care se aprind si se sting persista).In cauza postului cu d-nul paul00 care mia sugerat sa verific partea GND a lampilor,eu am facuto mai inainte sa va solicit ajutorul,dar eu ii multumesc pentru indicatie.Domnilor Florin si Marius,inteleg ca de la distanta nu se rezolva multe,de aceia va rog sa nu fiti suparati pe mine si poate pot fi inteles in mica masura.Cu mult respect fata de d-tra,si colegilor.!!

2mega
2mega
Banat

#33in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Vin Mai 04, 2018 2:00 pm
In concluzie: am constatat ca subiectul nu mai merita continuat datorita costurilor in a duce la capat defectul.Am toata aprecierea pentru d-tra in sustinere si indicatii,multe multumiri si mult respect.Va rog sa inchideti subiectul deschis de mine,dar ne revedem in altul,multumesc!!! Cool

Florin Iordache
Florin Iordache
Administrator

#34in progres Re: Samsung LE32S62B

la data de Sam Mai 19, 2018 11:18 pm
[icon="fa fa-exclamation-circle"][/icon][div]>ATENTIE!<
DATORITA FAPTULUI CA AUTORUL TOPICULUI A RENUNTAT LA DEPANAREA TV-ULUI NEAVAND SOLUTII, ACEST SUBIECT VA FI INCHIS!!.[/div]

Administrator
Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#35in progres Re: Samsung LE32S62B

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum