FORUMUL ELECTRONISTILOR

Distribuiţi
Vezi subiectul anteriorIn josVezi subiectul urmator
nelu electron
nelu electron
Membru avansat
LOCATIE LOCATIE : galati
PROFESIE : electronist,SERVICE ELECTRONICE SI ELECTROCASNICE

#21INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Sam Dec 02, 2017 6:38 pm
unde pot gasi si eu aceste PTc-uri termostate sa fac si eu o plita de deslipit lipit leduri barete ...

NELU ELECTRON SERVICE AUTORIZAT DEPANARE ELECTRONICE SI ELECTROCASNICE.
neculavasile2
neculavasile2
Membru
LOCATIE LOCATIE : constanta
PROFESIE : electronist

#22INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Sam Dec 02, 2017 7:45 pm
gasesti pe olx are 220v/270grade si 12v/250grade

neculavasile2
neculavasile2
Membru

#23INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Sam Dec 02, 2017 7:49 pm
Sau sa-l intrebam pe D-l Admin de unde a gasit 12v/270grade

DANIEL
DANIEL
Fondator
LOCATIE LOCATIE : Bucuresti
PROFESIE : Electronist

#24INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Sam Dec 02, 2017 8:11 pm
Sunt panarame cele de 12v.luati de la Badaila sunt beton in cateva sec ati rezolvat problema.Nu stiu cele pe 220 de pe olx cum sunt dar cele pe 12 sunt slabe rau nuu cred ca asjunge la 200grade,in schimb cu cele de la Badaila sunt super 220/270grade

Educaţia este ceea ce rămâne după ce ai uitat ceea ce ai fost învăţat în şcoală!
neculavasile2
neculavasile2
Membru

#25INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Sam Dec 02, 2017 9:39 pm
ok deja am facut comanda

cata82
cata82
CO-FONDATOR
LOCATIE LOCATIE : Popeşti-Leordeni
PROFESIE : Electronica

#26INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Lun Dec 04, 2017 12:00 am
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Administrator
Robeert
Robeert
Membru avansat
LOCATIE LOCATIE : Focsani
PROFESIE : Depanator TV si PC

#27INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Lun Dec 04, 2017 10:26 pm
Si eu am tot la 220 volti luate de la domnul Badila si merg no comment.

simion72
simion72
Membru avansat
LOCATIE LOCATIE : ilfov-Rosu
PROFESIE : Tehnician

#28INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Mar Dec 05, 2017 10:21 am
Cele de la optimus nu le recomand în primul rand sant mici 2/2 cm și slabe am luat la 220v/270grade și nu am reușit sa dezlipesc nici un led am ținut o bareta mai bine de 5min și nimic, în schimb cu cele de la Bădila în câteva sec sa dezlipit ledul, în concluzie nu recomand de la optimus

Robeert
Robeert
Membru avansat

#29INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Mier Dec 06, 2017 11:30 am
Sustin si eu ca PTC-urile de la domnul Badila isi fac treaba ca la carte. Acum problema este ca nu intra de lucru. Cam stau cu ele in cui. Cred ca black friday-ul asta ne-a pus capac ca alta explicatie nu am.

neculavasile2
neculavasile2
Membru

#30INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Mier Dec 06, 2017 12:25 pm
D-l Robert toate la timpul lor !!!!!

Robeert
Robeert
Membru avansat

#31INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Mier Dec 06, 2017 2:57 pm
Luna asta abia doua CRT-uri mi-au intrat si vreo 4 TV-uri LED si LCD cu displayurile sparte.

simion72
simion72
Membru avansat
LOCATIE LOCATIE : ilfov-Rosu
PROFESIE : Tehnician

#32INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Mier Dec 06, 2017 6:06 pm
Asa e colegu slab și la mine de 2 luni, chiar ca Black freeday a pus capac acum reduceri de sărbători nașpa rău, dar au mai fost perioade din astea o sa treacă, sănătoși sa fim.

stanculie
stanculie
Membru
LOCATIE LOCATIE : giurgiu
PROFESIE : operator retele telecomunicatii

#33INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Mier Feb 14, 2018 5:40 pm
Va salut si va multumesc tuturor, datorita dumneavoastra mi-am repatat televizorul...(nu prea am tangenta cu electronica)
Pe scurt : mi sau ars leduri din panel la un Samsung ue32es6100w, bagheta 2012svs32 7032nnb 44 2d , are 44 led-uri 7032 la 6v.Cum bagheta  nu am gasit decat pe ali , am cumparat led-uri de la domnul Vasile Badila (om serios mi-a spus de la capul locului ca sunt foarte problematic de schimbat) si plita PTC de la cineva care am vazut ca nu prea este agreat aici pe forum ...
Gratie domnului [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (caruia ai multumesc pe aceasta cale ) ca a postat clipul m-am incumetat la lipit led-uri si chiar am reusit.Capsula asta 7032 e foarte pacatoasa la aliniat , led-urile sunt apropiate unul de altul... si la pozitionare pe PCB  se magnetizau de penseta (fiind verticale picau imediat)...
In fine am reusit si a iesit chiar bine alinierea, nu sunt pete pe display, deci functioneaza
Inca o data va multumesc

DANIEL
DANIEL
Fondator

#34INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Mier Feb 14, 2018 5:57 pm
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a scris:Va salut si va multumesc tuturor, datorita dumneavoastra mi-am repatat televizorul...(nu prea am tangenta cu electronica)
Pe scurt : mi sau ars leduri din panel la un Samsung ue32es6100w, bagheta 2012svs32 7032nnb 44 2d , are 44 led-uri 7032 la 6v.Cum bagheta  nu am gasit decat pe ali , am cumparat led-uri de la domnul Vasile Badila (om serios mi-a spus de la capul locului ca sunt foarte problematic de schimbat) si plita PTC de la cineva care am vazut ca nu prea este agreat aici pe forum ...
Gratie domnului [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] (caruia ai multumesc pe aceasta cale ) ca a postat clipul m-am incumetat la lipit led-uri si chiar am reusit.Capsula asta 7032 e foarte pacatoasa la aliniat , led-urile sunt apropiate unul de altul... si la pozitionare pe PCB  se magnetizau de penseta (fiind verticale picau imediat)...
In fine am reusit si a iesit chiar bine alinierea, nu sunt pete pe display,  deci functioneaza
Inca o data va multumesc

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] noi nu avem nici o problema cu nimeni ,problema este ca el nu ne agreaza pe noi datorita faptului ca avem informatie multa , softuri foarte multe free si nu mai face el vanzare cu dvd-urile lui,in rest fiecare cu treaba lui daca la el totul se rezuma la bani aici totul e free.

Educaţia este ceea ce rămâne după ce ai uitat ceea ce ai fost învăţat în şcoală!
stanculie
stanculie
Membru
LOCATIE LOCATIE : giurgiu
PROFESIE : operator retele telecomunicatii

#35INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Mier Feb 14, 2018 6:06 pm
Deci vorbim de aceeasi persoana. Si pe mine a incercat sa ma ''imbarlige'' cu bagheta de led (ca are un prieten...ca o facem din bucati ,orice numai sa iasa ceva bani) apoi dupa ce am citit cred ca 12 ore forumul mi-am dat seama ca dansul este persoana la care se face referire in cateva posturi... Asa am avut si eu inpresia ca este numai pe profit , insa aveam nevoie de PTC ...
Numai bine si felicitari pentru forum

DANIEL
DANIEL
Fondator

#36INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Mier Feb 14, 2018 6:08 pm
Multumim si oricand ai nevoie de ajuror suntem aici.

ionel1959
ionel1959
Membru
LOCATIE LOCATIE : Baneasa jud.Constanta

#37INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Vin Mar 09, 2018 6:32 am
D_ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cum ati folosit acel regulator de temperatura si termostat 12v pt ca am vazut ca Interval de temperatură intre : -50 … 110C

Robeert
Robeert
Membru avansat

#38INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Sam Mar 17, 2018 12:34 am
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a scris:D_ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]  cum ati folosit acel  regulator de temperatura si termostat 12v  pt ca am vazut ca Interval de temperatură intre : -50 … 110C

Dar acele plite care le am in dotare nu sunt pe 12 volti, ci sunt pe 220 volti. Deci foarte simplu: le bagi la priza si ele mentin automat temperatura constanta. Deci dupa cum am mai spus in postarile de mai sus, nu am nici cel mai mic repros referitor la aceste plite. Sunt 100 % multumit de ele. Tot asa, dupa cum am mai spus, una este la 230 grade si cealalta este la 270 grade. Le recomand.

elman
elman
Membru
LOCATIE LOCATIE : Bistrita

#39INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

la data de Mar Iul 10, 2018 9:36 am
Eu am recuperat o plita din intinzatorul de par al nevestei, care era uzat moral.  Temperatura in cazul meu, este pe la 17-180 grade, trebuie sa mai ating putin  ledul cu ciocanul ca sa-l lipesc sau dezlipesc.  Unele intinzatoare de par au temperatura 220-230 grade. Sigur ca nu-i rentabil sa cumperi si sa distrugi un intinzator de par, mai ieftina este un PTC de la badila sua Ali... dar in cazul meu a fost ok. Il folosesc de 2-3 ani, sunt multumit cum merge.

Continut sponsorizat
Continut sponsorizat

#40INFORMATIV Re: Dezlipire si lipire leduri backlight cu ajutorul PTC-urilor termostatate

Vezi subiectul anteriorSusVezi subiectul urmator
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum